Samochód to precyzyjna konstrukcja ściśle dopasowanych do siebie elementów, od których zależy jego sprawne funkcjonowanie. Zadanie filtrów samochodowych opiera się na zabezpieczeniu poszczególnych podzespołów silnika przed kontaktem z niepożądanymi substancjami. Ich skuteczność zależy od stopnia zużycia, warto zatem znać podstawowe rodzaje filtrów samochodowych, aby docenić korzyści płynące z ich prawidłowego działania.
Jakie filtry stosuje się w samochodzie?
W każdym pojeździe montuje się filtry chroniące pracę silnika, ale też coraz powszechniej zwraca się uwagę na odczucia użytkowników samochodów, które można poprawić dzięki odpowiednim filtrom. Podstawowe filtry umieszczane w autach to:
- Filtry oleju – przechwytują wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w oleju, które mogłyby poważnie zagrozić pracy i stanowi samego silnika. Wychwytywane drobiny pojawiają się w oleju w wyniku działania silnika i jego tłoków. Dzięki filtrowi olej spełnia swoje funkcje smarujące i chroniące silnik przed skutkami eksploatacji. Filtr olejowy odnawia się przeważnie wraz z wymianą oleju silnikowego.
- Filtry paliwa – ich rolą jest zablokowanie dostępu do silnika i jego podzespołów wszelkich zanieczyszczeń obecnych w paliwie, które zmniejszałyby wydajność, ale też przyspieszały zniszczenie elementów.
- Filtry gazu – stosowany w samochodach z instalacją gazową. Gaz LPG używany do napędu oczyszczany jest kilkakrotnie, osobny filtr filtruje fazę ciekłą, a inny – lotną. Oba powinny być sprawne, gdyż nieczystości zbierana podczas przejścia z jednego stanu skupienia w drugi stanowią zagrożenie dla silnika.
- Filtry powietrza – zabezpieczają silnik oraz układ dolotowy przed kontaktem z zanieczyszczeniami, np. piaskiem, kurzem, owadami i innymi drobinami różnego pochodzenia z powietrza. Szczególnie o nim powinni pamiętać kierowcy uczęszczający na drogach w zapylonym środowisku.
- Filtry kabinowe – nie chronią silnika, ale zostały zamontowane z troski o samopoczucie kierowcy i pasażerów samochodu. W czasach wysokiego zanieczyszczenia powietrza pyłami oraz powszechnie występującymi uczuleniami czy alergiami stanowią dla wielu osób wybawienie. Powietrze docierające do kabiny jest wolne od pyłków i zanieczyszczeń, a dzięki temu poprawia się też cyrkulacja powietrza wewnątrz auta.
Dlaczego filtry należy wymieniać?
Filtry zbierając zanieczyszczenia czy to z paliwa, powietrza bądź oleju same ulegają zanieczyszczeniu, a tym samym przestają spełniać swoje ochronne funkcje. Producenci zalecają wymianę filtrów samochodowych wraz z odpowiednią ilością przebytych kilometrów, a przynajmniej raz w roku. Łatwiejszym rozwiązaniem jest przestrzeganie corocznego terminu wymiany filtrów w zaprzyjaźnionym warsztacie mechanicznym. Nie powinno się tych czynności zaniedbywać, gdyż koszt wymiany filtrów jest o wiele niższy niż naprawa uszkodzonego silnika czy nawet jego wymiana, do których mogą doprowadzić docierające zanieczyszczenia.