kobZakup używanego samochodu to sposób na pozyskanie auta, które jest znacząco tańsze od nowego, kupowanego w salonie dealerskim. Okaże się to bardziej opłacalne tylko wówczas, gdy samochód jest w dobrym stanie technicznym i nie będzie wymagał kosztownych napraw. Dokładna weryfikacja stanu technicznego pojazdu jest możliwa dzięki wizycie w warsztacie, który nie tylko dokona rzetelnych oględzin, ale również zajmie się kompleksową diagnostyką komputerową. W Lublinie i okolicach usługi tego rodzaju wykonuje m.in. warsztat Auto Lux. Warto jednak pamiętać, że istotne będzie sprawdzenie przeszłości auta i jego statusu prawnego. Może w tym pomóc otrzymanie raportu z historią pojazdu. Przekonajmy się, co on zawiera i zobaczmy, jak można go uzyskać.
Jakie dane można znaleźć w historii pojazdu?
Historia pojazdu obejmuje podstawowe dane techniczne w tym rodzaj paliwa, pojemność silnika oraz rok produkcji. Zawiera także informacje na temat aktualnego badania technicznego oraz terminów, w których były one wykonywane, w tym o dodatkowych badaniach koniecznych m.in. w razie poważnej kolizji. W zestawieniu nazywanym historią pojazdu są odczyty stanu licznika podczas badań technicznych oraz kontroli drogowych. Wśród wpisów znajduje się też termin ważności ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Podana jest ponadto liczba właścicieli, a także to czy były nimi osoby prywatne, czy firmy lub instytucje. Dostępne są wpisy o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu i jego ponownym dopuszczeniu, jak również o tzw. szkodzie istotnej. Raport to również możliwość weryfikacji czy samochód nie figuruje jako skradziony lub odnaleziony.
Co jest potrzebne, aby poznać historię pojazdu?
Raport na temat historii pojazdu zarejestrowanego w Polsce można otrzymać za darmo, korzystając ze strony udostępnianej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Uzyskanie informacji wymaga podania numeru rejestracyjnego auta oraz numeru VIN, a także wpisania daty pierwszej rejestracji. W uzyskanym w ten sposób dokumencie mogą się też znaleźć informacje z innych niż CEPiK baz danych działających w niektórych państwach Unii Europejskiej, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.