Każdy samochód poruszający się po drogach musi być dopuszczony do ruchu i posiadać ważne badanie techniczne, a przy tym powinien spełniać wymogi określone w obowiązujących przepisach co do swego stanu i wyposażenia. Jedną z ważniejszych zasad będzie spełnienie warunku właściwej widoczności z miejsca kierowcy. Wiąże się to m.in. z posiadaniem lusterka wewnętrznego lub zewnętrznego pozwalającego na obserwację drogi za pojazdem, przeziernością szyb bocznych oraz właściwą kondycją szyby czołowej. Zgodnie z przepisami w polu widzenia kierowcy nie mogą się znajdować żadne głębsze zarysowania, ubytki i pęknięcia. Jeżeli kierowca stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości, powinien zawczasu odwiedzić dobry warsztat samochodowy. W Lublinie i okolicach warto w takiej sytuacji udać się do firmy Auto Lux. Przekonajmy się, skąd biorą się takie uszkodzenia i zobaczmy, co da się z nimi zrobić.
Co może spowodować uszkodzenie szyby?
Najczęściej powodem uszkodzenia szyby czołowej jest uderzenie w nią niewielkich przedmiotów w czasie jazdy. Z reguły są to wyrzucane spod jadących z przodu kół pojazdów kamienie czy większe elementy zalegające na jezdni. W grę mogą też wchodzić ubytki spowodowane uderzeniem o gałąź czy wszelkiego rodzaju wystające przedmioty. Jeżeli chodzi o zarysowania, to zwykle pojawiają się one wskutek uruchomienia wycieraczek na silnie zabrudzonej szybie. Pęknięcia występują w przypadku naprężeń mechanicznych lub termicznych, a także w wyniku kontaktu z większymi kamieniami bądź kawałkami metalu.
Czy szybę można naprawić?
Jeżeli uszkodzenie nie znajduje się w polu widzenia kierowcy, najlepszym rozwiązaniem będzie naprawa szyby. Jest ona możliwa przy wykorzystaniu specjalnych wysokoprzeziernych żywic, które po nałożeniu szlifuje się i wygładza. Metoda ta jest skuteczna w przypadku pojedynczych pęknięć, głębokich zarysowań oraz odprysku. To czy da się ją zastosować, zależy jednak od rozmiaru uszkodzenia i jego lokalizacji. W niektórych przypadkach jedynym wyjściem może się okazać wymiana.