Jednostka napędowa jest jednym z ważniejszych podzespołów w każdym samochodzie, a jej usterki są z reguły kosztowne, stąd kierowca powinien zawczasu zadbać o to, by jej stan techniczny nie uległ nadmiernemu pogorszeniu. Sposobem na wydłużenie żywotności silnika będzie przeprowadzanie regularnych przeglądów dokonywanych przez kompetentnego mechanika. W Lublinie i okolicach firmą, która oferuje wszechstronne usługi w zakresie mechaniki pojazdowej, jest warsztat Auto-Lux. Przekonajmy się, co może się stać, gdy wskutek zaniedbań dojdzie do zatarcia silnika i sprawdźmy, jak temu zaradzić.
Czym jest zatarcie się silnika?
Praca silnika jest możliwa dzięki przemieszczaniu się jego elementów ruchomych, przede wszystkim tłoków, które przesuwają się ruchem posuwisto-zwrotnym wewnątrz cylindrów, popychane przez eksplozję będącą skutkiem zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Ich ruch jest następnie przekładany na obroty wału korbowego, z którym tłoki są połączone za pośrednictwem korbowodów. Szybkie przesuwanie się części względem siebie skutkuje powstawaniem tarcia, które może doprowadzić do powstania wysokiej temperatury. Jest ona niebezpieczna, ponieważ powoduje zmianę właściwości metalu, zmniejszając jego wytrzymałość. Po przekroczeniu wartości krytycznej części mogą więc ulec nieodwracalnemu zniszczeniu.
Jak zapobiega się skutkom zatarcia się silnika?
By zapobiec zatarciu się silnika, stosuje się olej silnikowy zmniejszający tarcie oraz płyn chłodzący, który krążąc w kanałach znajdujących się w bloku silnika, odbiera znaczącą część energii cieplnej. By uchronić auto przed awarią ważna jest więc regularna wymiana oleju, sprawdzanie jego poziomu oraz zatroszczenie się o stan układu chłodzenia. Kierowca szczególną uwagę powinien zwracać na zapalenie się kontroli ciśnienia oleju oraz wskaźnik temperatury silnika.