Samochody niewątpliwie sprawiają, że nasze życie staje się bardziej komfortowe. Jeśli z auta korzystamy często, musimy jednak liczyć się z ponoszeniem dość sporych wydatków na paliwo. Okazuje się, że wciąż wielu kierowców ma złe nawyki, przez które ich pojazdy spalają więcej. Jakich zachować lepiej unikać? Sprawdźmy!
Zadbaj o samochód
Pierwszym podstawowym błędem kierowców jest zaniedbanie stanu technicznego samochodu. Regularna wymiana filtrów czy sprawne świece mają niebagatelny wpływ na pracę silnika. „Zdrowo” pracujący silnik spala paliwo efektywniej i ekonomiczniej. Podobnie warto zadbać o stan hamulców. Jeśli nie pracują one poprawnie i „nie puszczają”, auto zużywa spore ilości paliwa tylko po to, by walczyć z ich oporem. Przyczyną większego spalania mogą też być nadmiarowe kilogramy. Raz na jakiś czas warto wiec krytycznie przejrzeć zawartość bagażnika i wyjąć z niego to, co raczej nie przyda nam się w najbliższym czasie: zimowe łańcuchy do opon w lecie, czy koce i zabawki plażowe w środku zimy. Dużym grzechem kierowców jest wożenie bagażnika dachowego wtedy, gdy jest on niepotrzebny. Box na dachu tworzy spore opory powietrza i sprawia, że samochód podczas jazdy spala więcej. Dobrym „oszczędnościowym” nawykiem jest też regularne sprawdzanie stanu ciśnienia w oponach. Specjaliści uważają, że każde 0,2 bara poniżej wartości zalecanej oznacza wzrost spalania o 2%. Samochód może spalać mniej, jeśli nauczymy się jeździć spokojnie i płynnie. Warto więc korzystać z hamowania silnikiem, a na różne sytuacje na drodze reagować z odpowiednim wyprzedzeniem. Brawurowe wyprzedzanie i ruszanie z piskiem opon nie tylko zwiększa spalanie, ale jest też dużym obciążeniem dla części samochodowych.
Instalacja LPG
Jeśli chcemy odczuć znaczne oszczędności na tankowaniu, warto wziąć pod uwagę instalacje LPG. Współczesne instalacje są bardzo bezpieczne, coraz więcej mówi się też o ich walorach ekologicznych. Jeśli chcemy mieć pewność, że instalacja posłuży nam przez długie lata, do jej montażu powinniśmy wybrać solidny serwis. Dobre serwisy przeprowadzają szczegółową diagnostykę komputerową i kontrolę silnika, dzięki którym wiedzą, czy przed montażem LPG nie powinno się wykonać jakichś dodatkowych modyfikacji. Warto wiedzieć też to, że gaz, w przeciwieństwie do benzyny, ulega całkowitemu spaleniu. Brak osadów i zanieczyszczeń sprawia, że silnik pojazdu nie jest narażony na korozje i uszkodzenia.