Korzystanie z auta to wielkie ułatwienie, ponieważ dzięki niemu można sprawnie przemieszczać się między odległymi od siebie miejscami, pokonywać duże dystanse w stosunkowo krótkim czasie, a także przewozić potrzebny bagaż. Dla większości kierujących jedną z najważniejszych kwestii związanych z poruszaniem się autem jest zadbanie o zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. W tym celu należy nie tylko troszczyć się o stan techniczny, wykonując regularne przeglądy samochodu, ale również pamiętać o właściwym przewożeniu w nim pasażerów i bagażu. Jedną z kwestii sprawiających spore problemy jest w tym kontekście transport psów. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Czy istnieją przepisy dotyczące przewozu psów?
Żadna istniejąca regulacja prawna nie dotyczy bezpośrednio przewożenia w samochodzie psów. Przepisem mogącym mieć tu zastosowanie jest art. 61 Prawa o ruchu drogowym, który dotyczy przewozu ładunku na pojeździe. Zgodnie z jego zapisami rzeczy przewożone autem nie mogą utrudniać kierowania nim, nie powinny naruszać stateczności pojazdu, ani ograniczać widoczności. Muszą również być zabezpieczone przed zmianą położenia.
Jakie rozwiązania stosuje się przy przewozie psów?
Bezpieczny przewóz psa w samochodzie wymaga skorzystania ze specjalnego wyposażenia, które zmniejszy ryzyko, że zwierzę lub pasażerowie odniosą obrażenia w razie kolizji albo wypadku. Jednym ze sposobów jest korzystanie z szelek o odpowiedniej wytrzymałości, które mocuje się do pasów bezpieczeństwa auta. Inną opcją będzie wstawienie do auta, przymocowanej na stałe klatki o rozmiarach dopasowanych do wielkości i masy psa. Ochroną dla pasażerów będzie też w przypadku auta kombi lub hatchback wożenie psa w bagażniku odgrodzonym kratą, zwykle nie chroni to jednak przed urazami lub śmiercią.