Choć poduszki powietrzne zostały opatentowane w 1953 roku, minęło bardzo dużo czasu, nim pomysł ten został rozwinięty na tyle, by trafić do masowej produkcji. Zaczęto montować je w samochodach dopiero w latach 70., początkowo jako element całkowicie opcjonalny i alternatywę dla pasów bezpieczeństwa. W ciągu następnych trzech dekad stały się jednak standardowym wyposażeniem każdego auta, mającym ogromny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów w przypadku zderzenia. Oprócz podstawowych rodzajów poduszek powietrznych, umieszczonych z przodu samochodu, powstały również inne: między innymi boczne oraz chroniące stopy i kolana kierowcy.
Jak działają poduszki powietrzne?
Zadaniem poduszek powietrznych jest ochrona przed uderzeniem o pobliskie elementy, takie jak szyby, kierownica lub deska rozdzielcza. Gdy dochodzi do wypadku, natychmiast się aktywują, zmniejszając ryzyko doznania obrażeń.
Składają się z kilku podstawowych części:
- układ aktywujący (czujniki zderzenia i jednostka sterująca)
- generator gazu (zapalnik oraz paliwo)
- elastyczny pojemnik (właściwa poduszka)
Czujniki zderzenia umieszczone są w obszarach samochodu, które mogłyby zostać naruszone podczas silnej kolizji. Ich działanie analizuje jednostka sterująca. Gdy wykrywa ona, że doszło do niebezpiecznej sytuacji, aktywuje poduszkę powietrzną. Ta zostaje błyskawicznie napełniona gazem, czemu towarzyszy charakterystyczny głośny huk. Cały proces trwa około 40 milisekund – po tym czasie poduszka jest w pełni gotowa, by zamortyzować uderzenie. Następnie zostaje powoli opróżniona z gazu.
Czy raz aktywowanej poduszki można użyć ponownie?
Poduszki powietrzne są bardzo trwałe i jeśli nie dojdzie do ich wystrzelenia, pozostają sprawne przez wiele, wiele lat. Niestety, po aktywowaniu nie nadają się do ponownego użytku. Konieczne jest udanie się wtedy do warsztatu w celu ich wymiany. Serdecznie polecamy usługi naszej firmy – z przyjemnością pomożemy każdemu, komu potrzebny jest dobry mechanik z Lublina lub okolic. Nie tylko wymontujemy poduszki powietrzne i zainstalujemy w ich miejsce nowe, ale przeprowadzimy również dokładną diagnostykę komputerową, aby upewnić się, że związane z nimi mechanizmy działają bez zarzutu.