Opony należą do elementów auta, które mają duży wpływ na jego właściwości jezdne, a zatem przyczepność do podłoża. Będą istotne zarówno, jeżeli chodzi o osiągi, zwłaszcza przyspieszenie i prędkość maksymalną, z jaką można pokonywać zakręty, jak i bezpieczeństwo – utrzymywanie się na właściwym torze jazdy oraz drogę hamowania. Znaczenie we wszystkich tych obszarach ma także prawidłowa eksploatacja opon. Ważne będzie utrzymywanie właściwego ciśnienia, a w razie pojawienia się uszkodzenia szybka wymiana opony albo jeśli to możliwe jej wulkanizacja. W Lublinie i jego okolicach warto wybrać się do warsztatu prowadzonego przez firmę Auto-Lux, którego usługi pozwolą na zadbanie o właściwy stan opon. Przekonajmy się, co jeszcze wpływa na przyczepność opon.
Dlaczego przyczepność jest tak istotna?
Samochód może poruszać się po drodze dzięki przekazywaniu momentu obrotowego wytwarzanego przez silnik na nawierzchnię drogi za pośrednictwem kół. By było to możliwe, zamontowane na nich opony muszą gwarantować pojawienie się wystarczającego tarcia, które dając punkt oparcia, pozwoli na toczenie się koła. Opona powinna więc jak najlepiej przylegać do drogi, materiał, z jakiego ją wykonano, musi więc być elastyczny, aby mógł dopasować się do nieregularności podłoża, a jednocześnie na tyle sztywny, żeby nie powodować strat energii, zbytnio się uginając.
Jak nawierzchnia może wpływać na przyczepność?
Dla uzyskania odpowiedniej przyczepności podczas przyspieszania, hamowania lub pokonywania zakrętów istotna jest nie tylko charakterystyka materiału wykorzystanego do produkcji opon lub rzeźba bieżnika, ale także cechy nawierzchni. Droga nie może być zbyt luźna, ponieważ obracając się, opony odrywałyby fragmenty podłoża, ani nadmiernie gładka, ponieważ powodowałoby to ślizganie się kół. Podobny efekt występuje wówczas, gdy droga będzie pokryta wodą, śniegiem i lodem. Rozwiązaniem jest w takich przypadkach korzystanie z prawidłowo dobranych opon, w których kształt bieżnika i rodzaj mieszanki gumowej gwarantują odpowiednią współpracę z nawierzchnią, czyli letnich lub zimowych.