Eksploatacja samochodu wymaga korzystania z zamontowanego w nim akumulatora, który służy jako magazyn prądu pozwalający na uruchomienie silnika spalinowego. Dostarcza on zasilania, które napędza rozrusznik obracający wał korbowy i poruszający tłokami, a także pozwala na uzyskanie odpowiedniej temperatury przez świece żarowe w przypadku jednostek wysokoprężnych albo generuje iskrę konieczną do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku benzynowym. Akumulator przesyła też prąd do zawiadującej całym procesem elektroniki oraz części osprzętu m.in. pompy paliwowej. Może się jednak zdarzyć, że akumulator odmówi współpracy. W takiej sytuacji niezbędne może się okazać skorzystanie z pomocy warsztatu specjalizującego się w naprawie samochodów. W Lublinie i okolicach usługi tego rodzaju świadczy firma Auto-Lux. Przekonajmy się, co zrobić, gdy akumulator nie dostarcza napięcia.
Jaka jest rola akumulatora i zasada jego działania?
Akumulator magazynuje prąd, lecz go nie wytwarza. Do tego celu służy zamontowany w pojeździe alternator. Dzięki obrotom wału korbowego dochodzi do wzajemnego przemieszczania się w nim rdzenia i uzwojenia, co powoduje generowanie siły elektromagnetycznej i przepływ napięcia. Jest ono spożytkowywane do zasilania pracujących systemów elektrycznych i elektronicznych, a powstająca nadwyżka kierowana jest do akumulatora, w którym prąd jest magazynowany dzięki reakcji elektrochemicznej między elektrolitem a ołowianymi płytami. Może się jednak zdarzyć, że prąd ładowania jest nieodpowiedni np. wskutek usterki alternatora lub zużycie energii okaże się zbyt duże, by wygenerować konieczny zapas. W takich sytuacjach można jednak poradzić sobie inaczej.
Jak uzupełnić zapas prądu w akumulatorze?
Najprostszym sposobem na naładowanie akumulatora będzie wykorzystanie odpowiedniego prostownika. Będzie on dostarczał prąd o parametrach odpowiadających ok. 10% pojemności urządzenia, co w krótkim czasie pozwoli na uzupełnienie zapasu energii. Nowoczesne prostowniki są wyposażone w układy elektroniczne nadzorujące ten proces, działanie użytkownika ogranicza się więc do ich podpięcia oraz włożenia wtyczki do gniazdka.