Szyby, a zwłaszcza szyba przednia tzw. czołowa są elementami pojazdu, które przede wszystkim służą do zapewnienia kierującemu dobrej widoczności, a tym samym przyczyniają się do utrzymania właściwego poziomu bezpieczeństwa. Wszelkie uszkodzenia w postaci zarysowań bądź odprysków sprawiają, że światło uległa rozproszeniu, przez co prowadzący samochód może zostać oślepiony przez odbłysk światła lub nie zauważyć z wystarczającym wyprzedzeniem pojawiającego się na drodze zagrożenia. Jeżeli stan szyb jest kiepski, konieczna okaże się wizyta w warsztacie samochodowym. W Lublinie i okolicach najlepiej udać się do serwisu Auto Lux, zajmującego się mechaniką pojazdową. Przekonajmy się, skąd biorą się uszkodzenia szyb i jak im zaradzić.
Co może doprowadzić do uszkodzenia szyb?
Ze względu na swoje umiejscowienie szyba czołowa jest narażona na uszkodzenia mechaniczne powodowane uderzeniami kamieni oraz innych niewielkich przedmiotów zalegających na jezdni lub w jej pobliżu. Może ona być również zarysowana przez drobiny znajdujących się na niej zanieczyszczeń, które są wprawiane w ruch piórami wycieraczek. Do pojawienia się widocznych śladów na szybie może też dość w czasie odśnieżania auta.
Czy uszkodzenia szyb da się usunąć?
Większość odprysków i zarysowań szyb, które nie mają zbyt wielkich rozmiarów, można skutecznie naprawić, o ile uszkodzenie nie ulegnie istotnemu zanieczyszczeniu. W tym celu wykorzystuje się specjalne żywice o wysokiej przezierności, którymi wypełnia się ubytek po jego starannych oczyszczeniu. Po zastygnięciu materiału jest on szlifowany, a miejsce interwencji będzie zwykle nie do odróżnienia od części pozbawionych usterek. Warto jednak pamiętać, że możliwości zasklepienia rys i pęknięć są ograniczone. Metody tej nie powinno się stosować, gdy defekt znajduje się w polu widzenia kierowcy. Będą one nieskuteczne także, gdy uszkodzenia nakładają się na siebie lub występują w pobliżu krawędzi. W takich sytuacjach niezbędna okaże się wymiana szyby.