W państwach, w których obecne są zmienne, a zarazem ekstremalne warunki pogodowe, konieczne staje się użytkowanie opon zimowych i letnich, w zależności od pory roku. Zastosowanie tych elementów sprawia, że prowadzenie auta staje się bezpieczniejsze. Jakie właściwości mają te produkty? Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy oponami letnimi i zimowymi?
Cechy charakterystyczne opon zimowych
Zasadnicze różnice pomiędzy oponami zimowymi a letnimi związane są ze strukturą, mieszanką kauczukową, a także wzorem bieżnika. Podkreślić należy fakt, że opony zimowe mają głęboki bieżnik. Dzięki temu śnieg dostaje się do środka. Uzyskuje się w ten sposób lepszą przyczepność. Bieżnik produktu złożony jest z wielu wąskich rowków, które przyczyniają się do rozpraszania wody. Co więcej, wchodzą one w śnieg, lód oraz błoto. Dzięki temu uzyskuje się optymalną przyczepność na drodze.
Czym charakteryzują się opony letnie?
W przypadku opon letnich mamy do czynienia z lepszymi osiągami w okresie cieplejszych miesięcy. Produkty charakteryzują się twardą mieszanką. Dodatnie temperatury sprawiają, że staje się ona miękka i dostosowuje się do suchych oraz mokrych nawierzchni. Zasadniczą różnica jest to, że opony letnie dysponują mniejszą liczbą rowków niż zimowe. W wyższych temperaturach zapewniają korzystniejszą przyczepność. Mogą one poradzić sobie w różnych warunkach, jednakże nie są odpowiednie do ostrzejszej pogody. Mają one mniejszą zawartość naturalnego kauczuku, w związku z tym stają się kruche, gdy temperatura osiąga wartość 7 stopni Celsjusza i niższą. Opony letnie wykazują niższe tarcie, więc pozwalają lepiej oszczędzić paliwo. Mają one najczęściej prosty blokowy wzór bieżnika. Ponadto, wyróżniają się pod względem dużej powierzchni łączności z drogą. Dzięki temu uzyskuje się lepszą sterowność, a co najważniejsze skraca drogę hamowania.