Olej silnikowy zapewnia właściwe działanie jednostki napędowej. Jest to komponent, który przyczynia się do ograniczania tarcia pomiędzy ruchomymi częściami silnika. Co więcej, obecność tego preparatu zapewnia ochronę przed korozją i uszkodzeniem silnika. Pełni również funkcję chłodzącą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku silników wysokoprężnych. Olej silnikowy chroni także przed osadzaniem się zanieczyszczeń.
Z jaką częstotliwością należy wymieniać olej silnikowy?
W celu właściwego spełniania swojej funkcji olej silnikowy musi być systematycznie wymieniany. Wymianę powinno się wykonywać co 10 do 20 tysięcy kilometrów. Podkreślić należy fakt, że zasada odnosi się do silników, które wykonują pracę w łagodnych warunkach. Bardzo niekorzystnym działaniem jest poruszanie się pojazdem na krótkich dystansach. Wówczas do oleju dostają się produkty niecałkowitego spalania paliwa.
Do wykonania tego działania silnik musi być włączony i rozgrzany do temperatury roboczej. Na początku trzeba odkręcić wlew oleju i wyjąć bagnet. Filtr należy odkręcić przy wykorzystaniu specjalnego klucza. Następnie usuwa się korek spustowy. W tej sytuacji przyda się kuweta, którą koniecznie trzeba zaraz podstawić po odkręceniu elementu. Olej silnikowy musi spłynąć do końca. Po zakończeniu tego procesu należy przykręcić ponownie śrubę spustową. Podczas wymiany oleju montuje się filtr, dolewa odpowiednią ilość preparatu, a na końcu odpala silnik. Poziom należy sprawdzić na bagnecie.