Opony całoroczne z roku na rok stają się coraz popularniejsze głównie ze względu na niskie koszty. Wielu kierowców wciąż nie przekonuje się do tego, że mogą one zastąpić opony zimowe. Czy atrakcyjna cena pokrywa się z zapewnieniem odpowiedniego bezpieczeństwa na drodze? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
Inwestycja w opony zimowe
Opony zimowe różnią się od opon letnich strukturą, mieszanką kauczukową i wzorem bieżnika. Dzięki temu podczas jazdy w trudnych warunkach zwiększają przyczepność, rozpraszają wodę i odprowadzają zanieczyszczenia na zewnątrz. Ich sprawność utrzymuje się do 7oC. Powyżej tej temperatury spada trwałość gumowej mieszanki i dlatego trzeba zmienić je na opony na letnie. Te z kolei w niskich temperaturach twardnieją, co wydłuża drogę hamowania i zmniejsza stabilność pojazdu. Dwa komplety opon to dla kierowcy niemały wydatek. Za same zimówki trzeba zapłacić od kilkuset to kilku tysięcy złotych za zestaw. Do tego dochodzą koszty ich wymiany, które trzeba pokryć dwa razy w roku. Są one uzależnione od średnicy i rodzaju felg. Średnio trzeba zapłacić od 70 do 120 zł.
Inwestycja w opony całoroczne
Budowa opon całorocznych sprawia, że mogą one być używane zarówno latem, jak i zimą. Kierowcy coraz bardziej się do nich przekonują, ponieważ w minionych latach (z wyjątkiem ostatniego sezonu) zima obfitowała w dodatnie temperatury. Jeden zestaw jest tańszy niż dwa. Zamiast sezonowej wymiany opon wystarczy tylko ich wyważanie i sprawdzanie ciśnienia. Nie trzeba również zastanawiać się, gdzie i w jaki sposób przechowywać drugi komplet. Jazda na oponach całorocznych może jednak mieć wpływ na bezpieczeństwo. Takie ogumienie będzie szybciej się zużywać w skrajnych warunkach i nie zaoferuje przyczepności na śniegu lub lodzie jak opony zimowe. W wielu przypadkach nie zaleca się ich stosowania.
Kiedy wybrać ogumienie wielosezonowe?
Jeśli mieszkasz w regionie, gdzie pada dużo śniegu, a w zimę temperatura zawsze schodzi poniżej 0oC, nie powinieneś korzystać z opon całorocznych. Są one polecane w szczególności właścicielom pojazdów segmentów A, B, C, którzy poruszają się w ruchu miejskim. Takie drogi przeważnie są odśnieżane, a kierowcy nie rozwijają dużych prędkości. Podczas dalekich podróży lub do aut z silnikami o dużej mocy, lepiej postawić na większe bezpieczeństwo poprzez inwestycję w dwa komplety opon. Są również kierowcy, którzy jeżdżą sporadycznie i dlatego nie zmieniają opon na zimę. Może się jednak zdarzyć tak, że trzeba będzie ruszyć gdzieś z dnia na dzień w najgorszą pogodę. Opony wielosezonowe są również przeznaczone dla takich osób.