Chcąc zadbać o środowisko, nie trzeba czekać na wielkie akcje lub zbiórki proekologiczne. Wiele dobrego można zdziałać dzięki niewielkim zmianom wprowadzanym do swojej codzienności, w tym także poprzez świadome korzystanie z samochodu. Wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość „ekologicznej” jazdy samochodem. W poniższym tekście podpowiadamy, jak wprowadzać proekologiczne zasady oszczędzania energii w aucie.
Eco-driving
Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć chcąc korzystać z auta w sposób jak najmniej obciążający środowisko jest wprowadzenie w życie zasad eco driving-u. Jest to pojęcie, które odnosi się nie tylko do sposobu jeżdżenia, lecz także ruszania i zatrzymywania pojazdu. Przede wszystkim należy rozpocząć jazdę z miejsca w chwilę po przekręceniu kluczyka, silnik nie powinien być uruchomiony zbyt długo w stanie postoju.
Oprócz tego, w trakcie jazdy należy umiejętnie dobierać oraz zmieniać przełożenia. Pierwszy bieg powinien być wykorzystywany tylko i wyłącznie do ruszania z miejsca, a drugi bieg należy wrzucić już po kilku metrach jazdy. Kolejne biegi należy zmieniać odpowiednio: trzeci po przekroczeniu 30 km/h, czwarty 40 km/h i piąty 50 km/h. Przy czym, przy szybkim zwiększeniu prędkości można „przeskakiwać” biegi w trakcie ich zmieniania. Zasady eco-driving-u określają również właściwy sposób hamowania, który powinien odbywać się przy użyciu silnika. Polega to na to stopniowym traceniu prędkości i redukcji biegów oraz wciskaniu sprzęgła przed bezpośrednim zatrzymaniem samochodu.
Regularne serwisowanie
Oprócz samego sposobu jeżdżenia, biorąc pod uwagę aspekt ekologiczny, warto także zwracać uwagę na kondycję pojazdu, jakim się jeździ. Samochód powinien przede wszystkim być sprawny. Należy zatem pilnować, aby był on poddawany okresowym przeglądom samochodowym, najlepiej u sprawdzonego mechanika. W trakcie takiego przeglądu właściciel ma szanse dowiedzieć się, jakich napraw wymaga pilnie jego pojazd, a tym samym zmniejszyć jego oddziaływanie na środowisko.
Przykładowo, auto posiadające nieszczelną jednostkę napędową może powodować nie tylko toksyczne wycieki na drodze, lecz także znaczne zmniejszenie efektywności działania wielu budujących go układów. Dlatego warto nie tylko sprawdzać, jakich napraw wymaga auto, lecz przede wszystkim wykonywać potrzebne prace serwisowe na bieżąco.