ABS (z angielskiego Anti-Lock Breaking System) to niezwykle przydatny element układów hamulcowych, którego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas hamowania w trudnych warunkach. Istnieje na rynku od dziesięcioleci, pojawiając się w samochodach osobowych już w latach 70., a jego istotny wpływ na zmniejszenie ilości wypadków drogowych sprawia, że jego popularność nieustannie rośnie. Od 1 maja 2004 roku jest obowiązkowo montowany w każdym aucie wyprodukowanym w Unii Europejskiej. W przypadku nowszych pojazdów można mieć więc pewność, że są one wyposażone w ten niezwykle użyteczny system. Na czym polega jego działanie?
Z jakich elementów składa się ABS?
Zadaniem systemu ABS jest wspomaganie układu hamulcowego i w razie potrzeby korekta jego działania. Składa się z kilku najważniejszych elementów: czujników prędkości kół, sterownika i modulatorów ciśnienia. Te pierwsze na bieżąco wysyłają informacje na temat pracy kół do sterownika, który analizuje je i w razie potrzeby wpływa na proces hamowania dzięki modulatorom ciśnienia. Czujniki prędkości są elementami najbardziej narażonymi na awarię i wiele problemów z ABS wynika właśnie z ich uszkodzenia. Wykonywana przez nas diagnostyka komputerowa w Lublinie pozwala wykryć wszystkie usterki tego systemu i w efekcie szybko oraz skutecznie je wyeliminować.
Jak ABS wpływa na hamowanie?
System ABS ma trzy podstawowe zadania:
- zapobieganie blokowaniu się kół w czasie hamowania
- zapewnienie w tym czasie odpowiedniej sterowności
- skrócenie drogi hamowania
Podstawą jest więc zapewnienie pojazdowi odpowiedniej przyczepności i umożliwienie mu skręcania w momencie hamowania. Jest to możliwe dzięki efektywnemu rozłożeniu ciśnienia w układzie hamulcowym. Pozwala to utrzymać poślizg każdego koła na bezpiecznym poziomie, dzięki czemu nie dochodzi do ich zablokowania, a kierowca nie traci kontroli nad autem. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim na śliskiej drodze, na przykład w czasie zimy lub silnych opadów, ale może okazać się przydatne w praktycznie każdych warunkach, mając ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.