Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów znajdujących się w samochodzie. Jego prawidłowe działanie ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, a wszelkie usterki i związane z nim problemy mogą stanowić ogromne zagrożenie. Właśnie dlatego w przypadku hamulców niezwykle istotna jest profilaktyka, regularne sprawdzanie, czy funkcjonują właściwie, a także poddawanie ich niezbędnym zabiegom, takim jak odpowietrzanie układu hamulcowego.
Na czym polega odpowietrzanie hamulców?
Odpowietrzanie hamulców to inaczej usuwanie, a właściwie wypychanie z układu hamulcowego zakłócających jego pracę pęcherzyków powietrza. Odpowietrzanie powinno zostać wykonane po każdej ingerencji w układ hamulcowy, jakiejkolwiek naprawie lub wymianie elementów, w tym również płynu hamulcowego. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tej czynności profesjonalistom: zachęcamy do skorzystania z usług pełnionych przez nasz warsztat samochodowy w Lublinie i Świdniku.
Odpowietrzanie kół przednich bez systemu ABS
Proces odpowietrzania różni się w zależności od tego, czy samochód wyposażony jest w system ABS. Jeśli nie, należy zacząć od koła bardziej oddalonego od pompy hamulcowej (chyba że producent podaje inaczej). Odkręcić odpowietrznik na tyle, by zaczął cieknąć z niego płyn i poczekać, aż będzie wypływał w sposób ciągły, bez pęcherzyków powietrza. Czynność należy powtórzyć również dla drugiego przedniego koła.
Odpowietrzanie kół przednich z systemem ABS
Zaczyna się od koła bliższego pompie. Należy wykonać następujące kroki:
- uruchomić silnik i nacisnąć pedał hamulca kilkadziesiąt razy (w ten sposób pozbywa się ciśnienia z układu hamulcowego)
- uzupełnić płyn hamulcowy
- nałożyć na odpowietrznik przezroczysty przewód, a jego drugi koniec umieścić w naczyniu wypełnionym płynem hamulcowym
- naciskać pedał aż do pojawienia się wyraźnego oporu
- gdy się pojawi, przycisnąć pedał do oporu i przytrzymać
- odkręcić nieco odpowietrznik (płyn powinien zacząć płynąć do niego przewodem)
- gdy zmniejszy się opór na pedale hamulce, zakręcić zawór
- powtarzać proces aż przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza
- na koniec uzupełnić płyn hamulcowy
Czynności należy powtórzyć również dla drugiego przedniego koła.