Szyby w samochodach brudzą się bardzo szybko, co jest dużym problemem w czasie ulewnych deszczy. Aby zwiększyć widoczność, kierowcy włączają wycieraczki, a te, zamiast poprawić sytuację, rozmazują zanieczyszczenia na szybach, pozostawiając smugi i zacieki. Jedynym ratunkiem jest wtedy płyn do spryskiwaczy – taki, który szybko rozpuści różne rodzaje brudu i pozwoli łatwo go zmyć. Przeczytaj poniższy wpis, a dowiesz się, jak wybrać dobry płyn.
Na początku warto wspomnieć, że płyn do spryskiwaczy przedostaje się do środka samochodu, dlatego ma wpływ na zdrowie pasażerów. Oprócz nieprzyjemnego zapachu może on wywoływać pieczenie oczu, suchość w ustach, bóle głowy i inne podobne objawy, które mogą być szczególnie przykre u alergików i osób wrażliwych na środki chemiczne. Wszystkie płyny są substancjami chemicznymi, więc ryzyka podrażnienia oczu lub błon śluzowych nie da się całkiem wyeliminować. Jedynym sposobem na zminimalizowanie nieprzyjemnych efektów jest wybieranie płynów z certyfikatem PZH, znakiem bezpieczeństwa B lub certyfikatem PCBC oraz Certyfikatem Zgodności ITS. Ważne jest także, aby na opakowaniu był podany skład. Większość z nich zawiera etanol, metanol (od 2019 roku jego stężenie w produktach wprowadzanych na rynek nie może przekraczać 0,6% masy), izopropanol, detergenty oraz substancje zapachowe. Jeśli masz wątpliwości, poproś o pomoc specjalistę w trakcie wizyty w warsztacie samochodowym.
Płyny letnie i zimowe
Kupując płyn, należy zwracać uwagę na to, czy jest to płyn zimowy, czy letni, ponieważ produkty te są przystosowane do działania w różnych temperaturach. Płyn zimowy musi zachowywać swoje właściwości myjące w czasie mrozu i musi być delikatny dla gum na wycieraczkach oraz lakieru samochodowego. Płyny do spryskiwaczy nie służą jednak do usuwania oblodzeń. Do tego celu należy użyć odmrażacza do szyb samochodowych. Zapach płynu nie powinien być głównym kryterium wyboru. Dodatki zapachowe to substancje chemiczne, które mogą negatywnie wpływać na organizm.