Warsztatów samochodowych w większości regionów Polski nie brakuje. Jest wiele mechaników, którzy chętnie oferują swoje usługi, jednak auta się zmieniają i nie da się już tak, jak kilkadziesiąt lat temu naprawić wszystko u pierwszego lepszego mechanika. Nie wszędzie da się usunąć usterkę elektryczną lub wybraną część określonego modelu auta. Postanowiliśmy sprawdzić przegląd najbardziej popularnych usług świadczonych w różnych warsztatach samochodowych.
Wymiana części i płynów eksploatacyjnych
Kierowcy przeważnie zgłaszają się do warsztatów w celu wymiany elementów i płynów eksploatacyjnych. w niektórych samochodach wybrane części mogą przetrwać cały okres używalności auta, w innych muszą być wymieniane regularnie. Najczęściej dokonuje się wymiany:
- oleju silnikowego i przekładniowego,
- płynu chłodzącego,
- filtrów,
- tarcz i bębnów hamulcowych,
- klocków i szczęk hamulcowych,
- paska rozrządu
- świec zapłonowych i żarowych,
- elementów zawieszenia (wahacze, sworznie, amortyzatory, sprężyny),
- części układu kierowniczego (drążki, końcówki drążków)
- części układu wydechowego (wymiana tłumika).
Na polskich drogach dominują samochody wieloletnie o dużym przebiegu, który według producentów nieraz przekracza wartość całkowitej używalności auta. Prowadzi to do tego, że np. niewymienialny łańcuszek rozrządu bezpieczniej jest wymienić. Działanie wybranych podzespołów można sprawdzić przy użyciu komputera diagnostycznego, który podłącza się pod komputer pokładowy auta. Podstawą w znajdowaniu usterek oraz ich naprawianiu jest jednak wiedza i doświadczenie fachowców.
Wulkanizacja i wymiana opon
Elementami eksploatacyjnymi, które nie zostały wspomniane powyżej, są opony. W niektórych warsztatach można liczyć na możliwość sezonowej wymiany opon, zakup ogumienia oraz usługi wulkanizacyjne. Objawy, które wskazują na to, że trzeba zająć się oponami, to ich deformacja, uszkodzenie, piszczenie podczas skręcania, niskie ciśnienie lub zużycie bieżnika. Choć przepisy dopuszczają jego głębokość do 1,6 mm, to jednak zaleca się, by opony letnie miały głębokość minimum 3 mm, a opony zimowe 4 mm. Wymiana i wulkanizacja opon wymagają odpowiedniego sprzętu, a ich magazynowanie powinno odbywać się w chłodnych, wentylowanych pomieszczeniach. Dlatego właśnie nie każdy warsztat może się tym zająć.
Naprawa i oczyszczanie klimatyzacji
Nieodłącznym elementem komfortowej jazdy jest sprawna klimatyzacja. Jej regularny przegląd zapobiega kosztownym awariom i rozwijaniu się grzybów, które są groźne dla zdrowia użytkowników auta. Podstawową czynnością jest napełnianie klimatyzacji samochodowej czynnikiem chłodzącym, co powinno być przeprowadzane raz w roku. Przedtem trzeba jednak sprawdzić, czy klimatyzacja jest szczelna i nie przepuszcza czynnika chłodzącego. Wydobywanie się brzydkiego zapachu z kanałów wskazuje na to, że grzyby zalęgły się na dobre. Układ można oczyścić na kilka sposobów, lecz najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą jest ozonowanie.
Instalacje LPG i okresowe przeglądy
Coraz więcej pojazdów jeździ na gaz, dlatego niektóre warsztaty rozszerzają swoją ofertę o zakładanie i naprawę instalacji gazowych. Monterzy muszą dokonać szczegółowej kontroli silnika w celu sprawdzenia, czy nie będą potrzebne dodatkowe modyfikacje. Pełny serwis LPG obejmuje przeprowadzenie przeglądów eksploatacyjnych wszystkich części układu, regulacje instalacji, wymianę zbiorników LPG oraz naprawy elementów układu gazowego.
Zgodnie z prawem okresowe przeglądy muszą przeprowadzać wszyscy właściciele samochodów, co w większości przypadków oznacza coroczną wizytę w stacji kontroli pojazdów. Obowiązkową kontrolę można także odbyć w wybranych warsztatach mechanicznych, które spełniają odpowiednie wymagania prawne. W ten sposób można przybić pieczątkę, wymienić części eksploatacyjne i naprawić występujące usterki za jednym razem.